Advertisements

Olympic Games - Athletics Women's Field Events and Heptathlon

The High Jump and Discus are the only women's field events to have been staged on each occasion since females were first invited to compete in Athletics at the Olympic Games in 1928.
The Javelin came along in 1932, the Long Jump and Shot Put were introduced in 1948, the Triple Jump as recently as 1996 and the set was completed when Pole Vault and Hammer medals were awarded in 2000. The women's multi-event was initially the Pentathlon (200m, 1,500m, Long Jump, Discus and Javelin) held between 1964 and 1980 before the adoption of the Heptathlon (100m Hurdles, 200m, 800m, Long Jump, High Jump, Shot Put and Javelin) in 1984

The venues for these events since 1972 have been as follows:
1972: Olympic Stadium, Munich, West Germany
1976: Olympic Stadium, Montreal, Canada
1980: Lenin Stadium, Moscow, Soviet Union
1984: Memorial Coliseum, Los Angeles, United States
1988: Olympic Stadium, Seoul, South Korea
1992: Montjuic Olympic Stadium, Barcelona, Spain
1996: Centennial Olympic Stadium, Atlanta, United States
2000: Olympic Stadium, Sydney, Australia
2004: Olympic Stadium, Athens, Greece
2008: National Stadium, Beijing, China


Medallists: Since 1972

1972
GOLD  SILVER BRONZE 
L Jump
HEIDE ROSENDAHL (Frg)
Diana Yorgova (Bul)
Eva Suranova (Csv)
H Jump
ULRIKE MEYFARTH (Frg)
Y'nka Blagoeva (Bul)
I Gusenbauer (Aut)
Shot
NADEZHDA CHISOVA (Urs)
M'itta Gummel (Gdr) I'nka Khristova (Bul)
Discus
FAINA MELNIK (Urs)
Ar'tina Menis (Rom)
Vasilka Stoeva (Bul)
Javelin
RUTH FUCHS (Gdr)
Jac'line Todten (Gdr)
Kate Schmidt (Usa)
Pen'lon MARY PETERS (Gbr)
H Rosendahl (Frg)
B'linde Pollak (Gdr)

1976

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
ANGELA VOIGT (Gdr)
Kathy McMillan (Usa) Lidiya Alfeyeva (Urs)
H Jump
ROSEMARIE ACKERMANN (Gdr)
Sara Simeoni (Ita)
Y'nka Blagoeva (Bul)
Shot IVANKA KHRISTOVA (Bul)
N'zhda Chisova (Urs) H Fibingerova (Csv)
Discus EVELIN SCHLAAK (Gdr)
Mariya Vergova (Bul)
G'by Hinzmann (Gdr)
Javelin RUTH FUCHS (Gdr) Marion Becker (Frg)
Kate Schmidt (Usa)
Pen'lon SIEGRON SIEGL (Gdr)
C'stine Laser (Gdr)
B'linde Pollak (Gdr)

1980

GOLD

SILVER

BRONZE 
L Jump
TATYANA KOLPAKOVA (Urs)
Brigitte Wujak (Gdr)
T'na Skachko (Urs)
H Jump SARA SIMEONI (Ita)
Urszula Kielan (Pol) Jutta Kirst (Gdr)
Shot ILONA SLUPIANEK (Gdr)
S Kratchevs'ya (Urs) Margitta Pufe (Gdr)
Discus EVELIN JAHL (Gdr)^
Mariya Petkova (Bul)
T'na Lesovaya (Urs)
Javelin MARIA COLON (Cub)
Saida Gunba (Urs) Uta Hommola (Gdr)
Pen'lon NADEZHDA TKACHENKO (Urs)
O Rukavish'ova (Urs) Olga Kuragina (Urs)

1984

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
ANISOARA CUSMIR (Rom)
Vali Ionescu (Rom)
S Hearnshaw (Gbr)
H Jump ULRIKE MEYFARTH (Frg) Sara Simeoni (Ita) Joni Huntley (Usa)
Shot CLAUDIA LOSCH (Frg)
M'aela Loghin (Rom)
Gael Martin (Aus)
Discus RIA STALMAN (Nld)
Leslie Deniz (Usa) F Craciun'cu (Rom)
Javelin TESSA SANDERSON (Gbr)
Tiina Lillak (Fin)
F Whitbread (Gbr)
Hep'lon GLYNIS NUNN  (Aus)
Jackie Joyner (Usa)
Sabine Everts (Frg)

1988

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
JACKIE JOYNER-KERSEE (Usa) Heike Daute (Gdr)
G Chistyakova (Urs)
H Jump
LOUISE RITTER (Usa)
S Kostadinova (Bul)
Tamara Bykova (Urs)
Shot NATALYA LISOVSKAYA (Urs)
K'hrin Neimke (Gdr)
Li Meisu (Chn)
Discus MARTINA OPITZ (Gdr) Diana Sachse (Gdr)
T'ka Khristova (Bul)
Javelin PETRA FELKE (Gdr)
F Whitbread (Gbr)
Beate Koch (Gdr)
Hep'lon JACKIE JOYNER-KERSEE (Usa) Sabine John (Gdr) Anke Behmer (Gdr)

1992

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
HEIKE DRECHSLER (Ger)~
Inessa Kravets (Unf)
J J'ner-Kersee (Usa)
H Jump
HEIKE HENKEL (Ger)
Alina Astafei (Rom)
Jo'et Quintero (Cub)
Shot SVETLANA KRIVELYOVA (Unf)
Huang Zhihong (Chn)
K'hrin Neimke (Ger)
Discus MARITZA MARTEN (Cub)
T'ka Khristova (Bul) D'iela Costian (Aus)
Javelin SILKE RENK (Ger)
N'lya Shikolenko (Unf)
Karen Forkel (Ger)
Hep'lon JACKIE JOYNER-KERSEE (Usa) Irina Belova (Unf)
Sabine Braun (Ger)

1996

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
CHIOMA AJUNWA (Nga)
Fiona May (Ita)
J J'ner-Kersee (Usa)
T Jump
INESSA KRAVETS (Ukr)
In'a Lasovskaya (Rus)
S Kasparkova (Cze)
H Jump
STEFKA KOSTADINOVA (Bul)
Niki Bakoyianni (Grc)
I'a Babkova (Ukr)
Shot ASTRID KUMBERNUSS (Ger)
Sui Xinmei (Chn)
I Khudoroshk'a (Rus)
Discus ILKE WYLUDDA (Ger)
N'lya Savova (Rus)
Ellina Zvereva (Blr)
Javelin HELI RANTANEN (Fin)
Louise McPaul (Aus) T'ne Hattestad (Nor)
Hep'lon GHADA SHOUAA (Syr)
N'lia Sazanovich (Blr)
Denise Lewis (Gbr)

2000

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
HEIKE DRECHSLER (Ger)~
Fiona May (Ita)
T'na Kotova (Rus)
T Jump
TEREZA MARINOVA (Bul)
T'na Lebedeva (Rus)
Y'na Hovorova (Ukr)
H Jump
YELENA YELESINA (Rus)
Hestrie Cloete (Rsa)
K Bergqvist (Swe)/
O Pentelimon (Rom)
P Vault
STACY DRAGILA (Usa)
T'na Grigorieva (Aus)
Vala Flosadottir (Icl)
Shot YANINA KAROLCHIK (Blr)
L Peleshenko (Rus)
A Kumbernuss (Ger)
Discus ELLINA ZVEREVA (Blr)
A'sia Kelesidou (Grc)
I'na Yatchenko (Blr)
Javelin TRINE HATTESTAD (Nor)
Mirela Manjani (Grc)
O Menendez (Cub)
Hammer KAMILA SKOLIMOWSKA (Pol) O Kuzenkova (Rus)
K'n Munchow (Ger)
Hep'lon DENISE LEWIS (Gbr)
Y Prokhorova (Rus)
N Sazanovich (Blr)

2004

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
TATYANA LEBEDEVA (Rus)
Irina Simagina (Rus)
T'na Kotova (Rus)
T Jump F'COISE MBANGO ETONE (Cmr)
H'sopiyi Devetzi (Grc)
T'na Lebedeva (Rus)
H Jump
YELENA SLESARENKO (Rus)
Hestrie Cloete (Rsa) V'ria Styopina (Ukr)
P Vault
YELENA ISINBAYEVA (Rus)
S'na Feofanova (Rus)
A Rogowska (Pol)
Shot YUMILEIDI CUMBA (Cub)
Nadine Kleinert (Ger)
S Krivelyova (Rus)
Discus NATALYA SADOVA (Rus)
A'sia Kelesidou (Grc) I'na Yatchenko (Blr)
Javelin OSLEIDYS MENENDEZ (Cub)
Steffi Nerius (Ger)
Mirela Manjani (Grc)
Hammer OLGA KUZENKOVA (Rus)
Yipsi Moreno (Cub)
Y'ka Crawford (Cub)
Hep'lon CAROLINA KLUFT (Swe)
Austra Skujyte (Ltu)
K'ly Sotherton (Gbr)

2008

GOLD

SILVER

BRONZE
L Jump
  MAURREN MAGGI (Bra)
 T'na Lebedeva (Rus)
 B'ng Okagbare (Nga)
T Jump F'COISE MBANGO ETONE (Cmr) T'na Lebedeva (Rus) H'opiyi Devetzi (Grc)
H Jump TIA HELLEBAUT (Bel)
Blanka Vlasic (Cro) A Chicherova (Rus)
P Vault
YELENA ISINBAYEVA (Rus) J Stuczynski (Usa)
S'a Feofanova (Rus)
Shot VALERIE VILI (Nzl) N'lia Mikhnevich (Blr)
N Astapchuk (Blr)
Discus STEPH BROWN TRAFTON (Usa)
Yarelis Barrios (Cub)
O'na Antonova (Ukr)
Javelin BARBORA SPOTAKOVA (Cze)
M Abakumova (Rus)
C'ina Obergfoll (Ger)
 Hammer AKSANA MIANKOVA (Blr)
Yipsi Moreno (Cub) Z'ng Wenxiu (Chn)
Hep'lon NATALYA DOBRYNSKA (Ukr)
H'as Fountain (Usa)
T'na Chernova (Rus)

^ nee Schlaak
~ nee Daute


Links to other Olympics
Advertisements

TTR Updates

Twitter

Site last updated on Saturday 17th November 2018