Advertisements

Horse Racing - Irish Grand National

The Irish equivalent of the Aintree version is run at Fairyhouse in County Meath every Easter Monday. It is a handicap run originally over three-and-a-half miles but since 1991 an extra furlong has been added. Eligible horses have to be aged five or over

YEAR
WINNER
JOCKEY  TRAINER (whre based)
1870 SIR ROBERT PEEL
Not Known (until 1960)
Not Known (until 1960)
1871 THE DOE    
1872 SCOTS GREY
   
1873 TORRENT    
1874 SAILOR    
1875 SCOTS GREY    
1876 GRAND NATIONAL
   
1877 THIGGIN-THUE    
1878 JUGGLER    
1879 JUPITER TONANS
   
1880 CONTROLLER    
1881 ANTOINETTE    
1882 CHANTILLY    
1883 THE GIFT
   
1884 THE GIFT
   
1885 BILLET DOUX
   
1886 CASTLE LUCAS
   
1887 EGLENTINE    
1888 THE MAROON
   
1889 THE CITADEL
   
1890 GREEK GIRL
   
1891 OLD TORN
   
1892 SPRINGFIELD MAID
   
1893 THURLES
   
1894 THE ADMIRAL
   
1895 YELLOW GIRL
   
1896 ROYSTON CROW
   
1897 BREEMOUNT'S PRIDE
   
1898 PORRIDGE    
1899 PRINCESS HILDA
   
1900 MAVIS OF MEATH
   
1901 TIPPERARY BOY
   
1902 PATLANDER
   
1903 KIRKO    
1904 ASCETIC'S SILVER
   
1905 RED LAD
   
1906 BROWN BESS
   
1907 SWEET CECIL
   
1908 LORD RIVERS
   
1909 LITTLE HACK
   
1910 ONICHE    
1911 REPEATOR    
1912 SMALL POLLY
   
1913 LITTLE HACK
   
1914 CIVIL WAR
   
1915 PUNCH    
1916 ALL SORTS
   
1917 PAY ONLY
   
1918 BALLYBOGGAN    
1919 No Race
   
1920 HALSTON    
1921 BOHERNORE
   
1922 HALSTON
   
1923 BE CAREFUL
   
1924
KILBARRY
   
1925
DOG FOX
   
1926 AMBERWAVE
   
1927 JERPOINT
   
1928 DON SANCHO
   
1929
ALIKE
   
1930
FANMOND
   
1931
IMPUDENT BARNEY
   
1932
COPPER COURT
   
1933
RED PARK
   
1934
POOLGOWRAN
   
1935
RATHFRILAND
   
1936
ALICE MAYTHORN
   
1937
PONTET
   
1938
CLARE COUNTY
   
1939
SHAUN PEEL
   
1940
JACK CHAUNCER
   
1941
Not  Race
   
1942
PRINCE REGENT
   
1943
GOLDEN JACK
   
1944
KNIGHT'S QUEST
   
1945
HEIRDOM
   
1946
GOLDEN VIEW
   
1947
REVELRY
   
1948
HAMSTAR
   
1949
SHAGREEN
   
1950
DOMINICK'S BAR
   
1951
ICY CALM
   
1952
ALBERONI
   
1953
OVERSHADOW
   
1954
ROYAL APPROACH
   
1955
UMM
   
1956
AIR PRINCE
   
1957
KILBARRYOWN
   
1958
GOLD LEGEND
   
1959
ZONDA
   
1960
OLYMPIA
Toss Taaffe Tom Dreaper (Irl)
1961
FORTRIA
Pat Taaffe  Tom Dreaper (Irl)  
1962
KERFORO
Liam McLoughlin Tom Dreaper (Irl)  
1963
LAST LINK
Paddy Woods Tom Dreaper (Irl)  
1964
ARKLE
Pat Taaffe  Tom Dreaper (Irl)  
1965
SPLASH
Paddy Woods  Tom Dreaper (Irl)  
1966
FLYINGBOLT
Pat Taaffe  Tom Dreaper (Irl)  
1967
VOLPINE
Matt Curran Paddy Mullins (Irl)  
1968
HERRING GULL
Joe Crowley Paddy Mullins (Irl) 
1969
SWEET DREAMS
Bobby Coonan Kevin Bell (Irl) 
1970
GAYROUPE
Cathal Finnegan Francis Flood (Irl) 
1971
KINGSPRITE
Arthur Moore Georgie Wells (Irl) 
1972
DIM WIT
Matt Curran   Paddy Mullins (Irl) 
1973
TARTAN ACE
Jackie Cullen  Tom Costello (Irl) 
1974
COLEBRIDGE
Eddie Wright  Jim Dreaper (Irl) 
1975
BROWN LAD
Tommy Carberry  Jim Dreaper (Irl) 
1976
BROWN LAD
Tommy Carberry   Jim Dreaper (Irl) 
1977
BILLYCAN
Mouse Morris Adrian Maxwell (Irl) 
1978
BROWN LAD
Gerry Dowd  Jim Dreaper (Irl) 
1979
TIED COTTAGE
Tony Robinson  Dan Moore (Irl) 
1980
DALETTA
John Harty Guy Williams (Irl) 
1981
LUSKA
TV Finn Paddy Mullins (Irl) 
1982
KING SPRUCE
Gerry Newman  Michael O'Brien (Irl) 
1983
BIT OF A SKITE
Tommy Ryan Edward O'Grady (Irl)
1984
BENTORNE BOY
Ann Ferris  Willie Rooney (Irl) 
1985
RHYME `N` REASON
Graham Bradley David Murray-Smith (Eng)
1986
INSURE
Mickey Flynn Pat Hughes (Irl) 
1987
BRITTANY BOY
Tom Taaffe  Kevin Hitchmough (Irl) 
1988
PERRIS VALLEY
Brendan Sheridan Dermot Weld (Irl) 
1989
MAID OF MONEY
Anthony Powell John Fowler (Irl) 
1990
DESERT ORCHID
Richard Dunwoody   David Elsworth (Eng)
1991
OMERTA
Adrian Maguire  Martin Pipe (Eng)
1992
VANTON
Jason Titley Michael O'Brien (Irl) 
1993
EBONY JANE
Charlie Swan Francis Flood (Irl) 
1994
SON OF WAR
Francis Woods Peter McCreery (Irl) 
1995
FLASHING STEEL
Jamie Osborne John Mulhern (Irl) 
1996
FEATHERED GALE
Francis Woods Arthur Moore (Irl) 
1997
MUDAHIM
Jason Titley  Jenny Pitman (Eng)
1998
BOBBYJO
Paul Carberry Tommy Carberry (Irl) 
1999
GLEBE LAD
Tom Rudd Michael O'Brien (Irl) 
2000
COMMANCHE COURT
Ruby Walsh Ted Walsh (Irl) 
2001
DAVIDS LAD
Timmy Murphy Tony Martin (Irl) 
2002
THE BUNNY BOILER
Ross Geraghty Noel Meade (Irl) 
2003
TIMBERA
Jim Culloty Dessie Hughes (Irl) 
2004
GRANIT D'ESTRUVAL
Brian Harding Ferdy Murphy (Eng)
2005
NUMBERSIXVALVERDE
Ruby Walsh Martin Brassil (Irl) 
2006
POINT BARROW
Philip Carberry Pat Hughes (Irl) 
2007
BUTLER'S CABIN
Tony McCoy Jonjo O'Neill (Eng)
2008
HEAR THE ECHO
Paddy Flood Mouse Morris (Irl) 
2009
NICHE MARKET
Harry Skelton Bob Buckler (Irl) 
2010
BLUESEA CRACKER
Andrew McNamara James Motherway (Irl) 
2011
ORGANISEDCONFUSION
Nina Carberry Arthur Moore (Irl) 
2012 LION NA BEARNAI
Andrew Thornton Tom Gibney (Irl)
2013 LIBERTY COUNSEL Ben Dalton Dot Love (Irl)
2014 SHUTTHEFRONTDOOR Barry Geraghty Jonjo O'Neill (Eng)
2015 THUNDER AND ROSES Katie Walsh Sandra Hughes (Irl)


Links to other Horse Racing
Jumps Racing | News Archive
Advertisements

TTR Updates

Twitter

Site last updated on Tuesday 20th November 2018